onlineChat
گفتگوی آنلاین
gif
درحال بارگزاری گفتگو ها ...
zarbdar

علت خالی شدن سریع باتری گوشی چیست؟

دوره های مقدماتی تا پیشرفته تعمیرات موبایل و تبلت جزئیات

علت خالی شدن سریع باتری گوشی چیست؟ Reviewed by Mrs. Bagheri on 2021-03-10 10:47:35. عملکرد تلفن‌های هوشمند هواوی مدرن با سرعت‌های بالا و ویژگی‌های جدید بسیار خوب شده است. این بدین معنی است که امروزه تلفن‌های همراه انرژی بیشتری نسبت به گذشته مصرف می‌کنند و باعث خالی شدن ناگهانی باتری گوشی می‌شوند. صفحه‌نمایش بزرگ و باکیفیت، کیفیت صدا و تصویر بالا، سرعت بالا، جی‌پی‌اس، حافظه زیاد و… همه‌وهمه در سریع خالی شدن شارژ موبایل مؤثرند. عملکرد تلفن‌های هوشمند هواوی مدرن با سرعت‌های بالا و ویژگی‌های جدید بسیار خوب شده است. این بدین معنی است که امروزه تلفن‌های همراه انرژی بیشتری نسبت به گذشته مصرف می‌کنند و باعث خالی شدن ناگهانی باتری گوشی می‌شوند. صفحه‌نمایش بزرگ و باکیفیت، کیفیت صدا و تصویر بالا، سرعت بالا، جی‌پی‌اس، حافظه زیاد و… همه‌وهمه در سریع خالی شدن شارژ موبایل مؤثرند. 4.5

جدیدترین مقالات close

علت آپدیت نشدن گوشی شیائومی
علت آپدیت نشدن گوشی شیائومی
کالیبره باتری گوشی سامسونگ
کالیبره باتری گوشی سامسونگ
فعال سازی developer option در سامسونگ
فعال سازی developer option در سامسونگ
حل مشکل نو سرویس ایفون ۷
حل مشکل نو سرویس ایفون ۷
نشانه های خرابی در LCD آیفون و سامسونگ
نشانه های خرابی در LCD آیفون و سامسونگ
تعمیر پریدن آنتن آیفون یا No Service
تعمیر پریدن آنتن آیفون یا No Service
نشانه های هک شدن گوشی موبایل
نشانه های هک شدن گوشی موبایل
معرفی رایج ترین ارور های آیفون و آموزش حل مشکل هر یک از آن ها
معرفی رایج ترین ارور های آیفون و آموزش حل مشکل هر یک از آن ها
سلامت باتری گوشی اندرویدی را چگونه بررسی کنیم؟
سلامت باتری گوشی اندرویدی را چگونه بررسی کنیم؟
علت کار نکردن گوگل در گوشی شیائومی
علت کار نکردن گوگل در گوشی شیائومی
تعویض ال سی دی آیفون 7 پلاس
تعویض ال سی دی آیفون 7 پلاس
علت خاموش شدن ناگهانی و روشن نشدن گوشی a70 سامسونگ
علت خاموش شدن ناگهانی و روشن نشدن گوشی a70 سامسونگ
مشکل شارژ نشدن گوشی شیائومی
مشکل شارژ نشدن گوشی شیائومی
تعمیرات تخصصی آیفون در کرج
تعمیرات تخصصی آیفون در کرج
نحوه فعال کردن پنجره شناور (Float Window) در گوشی های شیائومی
نحوه فعال کردن پنجره شناور (Float Window) در گوشی های شیائومی
راه حل هایی برای جلوگیری و پیشگیری از باد کردن باتری موبایل
راه حل هایی برای جلوگیری و پیشگیری از باد کردن باتری موبایل
جدیدترین مقالات ←

علت خالی شدن سریع باتری گوشی چیست؟

علت خالی شدن سریع باتری گوشی چیست؟

عملکرد تلفن‌های هوشمند هواوی مدرن با سرعت‌های بالا و ویژگی‌های جدید بسیار خوب شده است. این بدین معنی است که امروزه تلفن‌های همراه انرژی بیشتری نسبت به گذشته مصرف می‌کنند و باعث خالی شدن ناگهانی باتری گوشی می‌شوند. صفحه‌نمایش بزرگ و باکیفیت، کیفیت صدا و تصویر بالا، سرعت بالا، جی‌پی‌اس، حافظه زیاد و… همه‌وهمه در سریع خالی شدن شارژ موبایل مؤثرند.

 

خالی شدن بی‌دلیل باتری موبایل

همهٔ باطری گوشی موبایل پس از شارژ شدن مقداری از شارژ خود را از دست می‌دهند. باتری برخی از تلفن‌های همراه بیشتر از سایرین به علت جنس مواد پایه و ساخته شده در آن و بسیاری از عوامل دیگر می‌باشد؛ بنابراین در حالت کلی می‌توان گفت که بسیاری از تلفن همراه‌های هوشمند هرگز کاملاً خاموش نمی‌باشند و می‌توانند با اقدامات خاصی که توسط شما انجام می‌شود روشن شوند. برای افزایش طول عمر باتری موبایل خود مقاله کالیبره کردن باتری چیست و چگونه باید باتری گوشی را کالیبره کنیم را نیز مطالعه نمایید.

شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که خالی شدن بی‌دلیل باتری موبایل در چه صورت اتفاق می‌افتد؟ دلایل بی‌شماری وجود دارد که ممکن است دستگاه شما از باطری استفاده کند و بیشتر از آنچه گمان می‌کنید شارژ تلفن شما تمام می‌شود. بهتر است بدانید باتری قابل شارژ در دستگاه حتی اگر گوشی به طور کامل خاموش باشد به‌مرورزمان از بین می‌رود؛ تخلیه خودبه‌خودی برای تمامی باطری‌های قابل شارژ اتفاق می‌افتد.

 

خالی شدن بی‌دلیل باتری موبایل

 

سرعت خالی شدن شارژر باتری گوشی به چه عواملی بستگی دارد؟

 سرعت خالی شدن شارژ باتری انواع گوشی‌های هوشمند در یک بازه زمانی ثابت، باتوجه‌به ویژگی‌های هر گوشی متفاوت است. عوامل متعددی مانند اندازه صفحه‌نمایش، ظرفیت باتری، قدرت پردازشگر گوشی میزان رم و.... تأثیر مستقیم بر سرعت خالی شدن باتری گوشی دارد. بااین‌حال گاهی اوقات کاربران فکر می‌کنند که گوشی هوشمند آن‌ها زودتر از حالت نرمال، شارژ خالی می‌کند.

 

علت خالی شدن سریع باتری گوشی 

 • کارکردن با گوشی در هنگام شارژ

متأسفانه یک عادت بسیار اشتباهی که بسیاری از کاربران آن را دارند، عادت کارکردن با گوشی موبایل در حین شارژ شدن می‌باشد. بسیاری از افراد به دلیل زیادی استفاده از گوشی، اجازه استراحت به گوشی را نمی‌دهند حتی در زمان شارژ. کارکردن با گوشی در زمان شارژ اگر به‌دفعات تکرار شود باعث ایجاد اختلال بین سیستم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گوشی خواهد شد. این اختلال بدین معناست که سیستم نرم‌افزاری گوشی نمی‌تواند میزان دقیق باتری را تشخیص دهد و همین امر باعث خالی شدن ناگهانی شارژ باتری می‌شود .

 

کارکردن با گوشی در هنگام شارژ

 

 • روشنایی بیش از حد صفحه‌نمایش

یکی از اصلی‌ترین منابع مصرف شارژ باتری نور صفحه‌نمایش است. زمانی که در بیرون از خانه هستید لازم است که نور صفحه‌نمایش زیاد باشد تا بتوانید متنی که می‌نویسید یا کاری که با گوشی انجام می‌دهید را به‌خوبی مشاهده کنید.

زمانی که در محیط بیرون صفحه‌نمایش شما دائماً روشن است و با گوشی کار می‌کنید نور صفحه حجم زیادی از شارژ باتری شما را مصرف می‌کند و شما ناگهان با یک باتری خالی مواجه می‌شوید. بهترین راه‌حل برای جلوگیری از این مشکل این است که نور صفحه‌نمایش را روی حالت خودکار قرار دهید تا در نواحی که نور کم است یا وارد یک محیط بسته می‌شوید، نور صفحه‌نمایش خو به خود کمتر شود یا گوشی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که وقتی از گوشی استفاده نمی‌کنید صفحه‌نمایش را فوراً خاموش کند.

 

 • استفاده از اینترنت همراه 

یکی از عوامل مهم خالی شدن زودتر شارژ موبایل، روشن بودن دائمی اینترنت همراه گوشی موبایل است. کافی است یک‌بار این را امتحان کنید و اینترنت همراه گوشی موبایل خود را مدتی خاموش کنید و میزان مصرف باتری را با زمانی که اینترنت همراه روشن است مقایسه کنید تا ببینید که روشن بودن اینترنت همراه چه تأثیری بر خالی شدن شارژ موبایل دارد.

البته این درست است که یکی از واجب‌ترین امکانات هر گوشی موبایلی داشتن اینترنت همراه است، اما برای جلوگیری از خالی شدن سریع شارژ موبایل می‌توانید هر موقع که به اینترنت همراه گوشی‌تان نیازی نداشتید آن را خاموش کنید. یک راه دیگر استفاده از شبکه 3G به‌جای شبکه 4G در هنگامی‌که فقط به شبکه 3G دسترسی دارید است. باید توجه داشته باشید که شارژ موبایل در حالت 4G بیشتر از 3G و 2G مصرف می‌شود.

یکی دیگر از راه‌ها استفاده از شبکه وای‌فای به‌جای اینترنت همراه است. هنگامی‌که از شبکه وای‌فای استفاده می‌کنید، شارژ کمتری نسبت به زمانی که از اینترنت همراه استفاده می‌کنید مصرف می‌شود. راه حل های افزایش طول عمر باتری گوشی خود را در این مقاله بخوانید.

 

استفاده از اینترنت همراه

 

 • وای‌فای دائم در حال اسکن کردن است

وقتی وای‌فای گوشی روشن باشد هرچند دقیقه یک‌بار وای‌فای‌های در دسترس را جستجو می‌کند تا به یک وای‌فای وصل شود. این کار باعث می‌شود تا باتری زیادی مصرف شود. اگر نیازی به وای‌فای ندارید همیشه آن را خاموش کنید.

 

 • آسیب‌دیدن اجزای داخلی گوشی 

بورد اصلی گوشی وظیفه تقسیم انرژی بین اجزای داخلی مانند سی‌پی‌یو، دوربین، میکروفون و اسپیکر را برعهده دارد. آسیب‌دیدن بورد گوشی می‌تواند به دلایلی مانند داغ کردن بیش از حد گوشی، سوختن خازن‌ها، شکستگی در بورد، آسیب‌دیدن اجزای داخلی، آب خوردن بورد یا سوختن آی سی شارژ رخ دهد. در این موارد به دلیل هدر رفت انرژی، باتری گوشی به‌سرعت تخلیه می‌شود.

 

 • ویجت‌ها

ویجت‌ها میان‌برهای گرافیکی هستند که دسترسی به برخی از امکانات گوشی‌های هوشمند را آسان‌تر می‌کنند. ایراد مهم این میان‌برهای گرافیکی مصرف زیاد شارژ گوشی است. برای جلوگیری از خالی‌کردن ناگهانی باتری موبایل خود، ویجت‌های کم استفاده را از صفحه‌نمایش موبایلتان حذف کنید.

 

 • استفاده از اپلیکیشن‌های پرمصرف

بسیاری از برنامه‌ها بر روی گوشی نصب می‌شوند که ممکن است این برنامه‌ها باعث مصرف زیاد باتری شده و شارژ گوشی شما را به‌سرعت خالی نمایند. نرم‌افزاری مانند گوگل‌مپ به علت این‌که به‌صورت هم‌زمان از gps و اینترنت استفاده می‌کند می‌تواند مقدار زیادی از شارژ باتری شما را مصرف کرده و باتری با سرعت بیشتری خالی گردد.

علاوه‌برآن نرم‌افزارهای بازی سنگینی وجود دارند که با بازکردن آنها گوشی شارژ زیادی را مصرف می‌کند. بهتر است درصورتی‌که به شارژ گوشی خود نیاز دارید و یا به عمر باتری خود اهمیت می‌دهید استفاده از این نرم‌افزارها را محدود کرده و یا آنها را حذف نمایید.

برخی از اپلیکیشن‌ها ممکن است درگوشی شما نصب شده باشند و به‌صورت پیش‌فرض در پس‌زمینه موبایل فعال شده باقی بمانند. یعنی بدون این‌که از این نرم‌افزارها استفاده‌ای شود و یا حتی باز شوند، درگوشی شما فعال بوده و باعث مصرف باتری می‌گردند.

می‌توانید در تنظیمات تلفن همراه خود این نرم‌افزارها را پیدا کرده و در صورت مصرف زیاد باتری آنها را ببندید. در قسمت setting app و پس از آن گزینه باتری می‌توانید میزان مصرف هر یک از نرم‌افزارها را مشاهده نمایید.

 

استفاده از اپلیکیشن‌های پرمصرف

 

بیشتر بخوانید: چگونه باتری گوشی را بدون شارژر شارژ کنیم؟

 

جلوگیری از تخلیه سریع باتری

 • تنظیم روشنایی صفحه‌نمایش

 تأثیرگذارترین روش برای ذخیره بیشتر شارژ باتری در هر گوشی هوشمند این است که روشنایی صفحه‌نمایش خود را در پایین‌تر حد ممکن قرار دهید. اکثر مواقع ۴۰ درصد باتری گوشی‌ها به‌خاطر همین صفحه‌نمایش سریعاً خالی می‌شود. سعی کنید صفحه‌نمایش خود را بر روی ۵۰ درصد روشنایی و یا حتی کمتر نگه دارید.

گزینه اتوماتیک برای تنظیم خودکار این روش خوب است ولی باید بدانید که گزینه اتوماتیک هنگامی‌که زیر آفتاب و نورخورشید بیرون از منزل هستید، خیلی سریع باتری شما را خالی می‌کند. برای تنظیم روشنایی صفحه‌نمایش به قسمت Settings > Display > Brightness level مراجعه کنید .

 

تنظیم روشنایی صفحه‌نمایش

 

 • غیرفعال‌کردن عملکرد اپلیکیشن‌ها در پس‌زمینه (Background App Refresh)

بد نیست بدانید خیلی از اپلیکیشن‌هایی که روی گوشی نصب می‌کنید، به‌صورت خودکار در پس‌زمینه دستگاه فعالیت می‌کنند و اطلاعات خودشان رو به‌روز نگه می‌دارند که البته این ویژگی می‌تواند مصرف باتری گوشی شما رو افزایش بده و بنابراین برای کاهش میزان مصرف باتری، بهتر است اپلیکیشن‌های فعال در پس‌زمینه آیفون یا آی‌پد خودتان را بررسی کنید و تا حد ممکن از عملکرد اپلیکیشن‌های غیرضروری جلوگیری کنید.

در حال حاضر باتوجه‌به باگ موجود iOS 14، یکی از بهترین راهکارهای موجود این هست که این قابلیت رو غیرفعال کنید و برای این کار می‌بایست به بخش تنظیمات General و سپس Background App Refresh برید و گزینه Off رو انتخاب کنید.

 از والپیپرهای زنده استفاده نکنید گرچه این نوع والپیپرها زیبا به نظر می‌رسند اما مثل زمانی می‌ماند که انگار ویدئویی در مدام در حال پخش است و دشمن باتری شماست.

 

 • غیرفعال‌سازی قابلیت‌هایی نظیر GPS، Wi-Fi و غیره

تمام قابلیت‌های ارتباطی که درگوشی موبایل شما ارائه شده به شدت بر روی مصرف شارژ باتری گوشی تأثیرگذار هستند. این قابلیت‌ها شامل مواردی همچون سرویس موقعیت‌یاب یا اصطلاحاً GPS، وای‌فای یا Wi-Fi، موبایل دیتا (Mobile Data)، قابلیت هات اسپات (Hotspot)، بلوتوث (Bluetooth) و غیره می‌شود. تمام این قابلیت‌های ارتباطی برای فعال بودن به مصرف انرژی و شارژ باتری نیاز دارند، بنابراین غیرفعال‌سازی آن‌ها حداقل در شرایطی که نیازی به آن‌ها ندارید، یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از خالی شدن شارژ باتری گوشی خواهد بود.

برای مثال در مواقعی که به اینترنت نیاز ندارید، قابلیت‌های وای‌فای و موبایل دیتای گوشی خود را خاموش کنید یا زمانی که نیازی به پیداکردن موقعیت مکانی خود ندارید، قابلیت GPS گوشی را خاموش کنید. رعایت کردن این مسائل تأثیر به سزایی روی مصرف انرژی شارژ باتری خواهند داشت.

 

بیشتر بخوانید: علت به‌روز نشدن گوشی اندروید چیه؟

 

 • آپدیت نبودن گوشی و مشکل کاهش نگهداری شارژ

سیستم‌عامل‌های اندروید و آی‌اواس هر دو دارای باگ‌هایی هستند که می‌تواند روی عملکرد گوشی شما تأثیر بگذارد. یکی از این باگ‌ها مشکل مصرف بیش از حد باتری گوشی است که هم درگوشی‌های اندرویدی و هم آیفون بارها رخ‌داده است. معمولاً این مشکل با آپدیت کردن سیستم‌عامل گوشی رفع می‌شوند؛ بنابراین اگر با مشکل عدم نگهداری شارژ گوشی روبه‌رو هستید پیشنهاد می‌کنیم از آپدیت بودن گوشی خود مطمئن شوید.

 

اگر تمامی گفته شده در بالا تاثیری بر بهبودی شارژ باتری موبایل شما نداشتف احتمالا مشکل سخت افزاری میباشد بهتر است برای حل مشکل موبایل خود با کارشناسان ما در مرکز تعمیرات موبایل پارس ارتباط تماس بگیرید تا همکاران ما راهنمایی های لازم را به شما داشته باشند. با شماره زیر تماس بگیرید.

 • 02691009091

پارس ارتباط لوتوس نمایندگی تعمیرات تخصصی موبایل در سرتاسر ایران و همینطور برگذار کننده دوره های آموزش تعمیرات موبایل در کرج می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تعمیرات موبایل با همکاران ما در تماس باشید. 

  پانوشت: برای خرید انواع آی سی، هارد b309 ( آی سی هارد b309) به فروشگاه آی سی ما مراجعه نمایید.

 

سوالات متداول

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه
شما اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کنید