ثبت درخواست تعمیرات
onlineChat
گفتگوی آفلاین
gif
درحال بارگزاری گفتگو ها ...
zarbdar

استاندارد ضد آب IP67 و IP68 چیست؟ موبایل شما چقدر ضدآب است؟

استاندارد ضد آب IP67 و IP68 چیست؟ موبایل شما چقدر ضدآب است؟ Reviewed by Mrs. Bagheri on 2023-04-05 13:06:58. استاندارد ضد آب IP67 و IP68 چیست؟ استاندارد گوشی های ضد آب ، یکی از ابهاماتی است که امروز قرار است روشن شود . گوشی ها یکی از اجزاء اصلی زندگی امروز ما شده اند. نمیتوان به سادگی از کنار تلفن های همراه گذشت. با رشد و بیشتر شدن امکانات این تلفن ها همواره پیچیدگی های مربوط به آن ها نیز افزایش یافته است و کاربران را اغلب دچار گمراهی هایی میکند. بسیاری از کاربران به جزئیات گوشی ها اهمیت فراوانی میدهند و به دنبال این هستند تا با آگاهی کامل اقدام به خرید گوشی مورد نظر خود کنند و یا دوست دارند از ساختار گوشی به طور کلی مطلع شوند. از جمله این جزئیات میتوان به ساختار گوشی های ضد آب اشاره کرد. استاندارد ضد آب IP67 و IP68 چیست؟ استاندارد گوشی های ضد آب ، یکی از ابهاماتی است که امروز قرار است روشن شود . گوشی ها یکی از اجزاء اصلی زندگی امروز ما شده اند. نمیتوان به سادگی از کنار تلفن های همراه گذشت. با رشد و بیشتر شدن امکانات این تلفن ها همواره پیچیدگی های مربوط به آن ها نیز افزایش یافته است و کاربران را اغلب دچار گمراهی هایی میکند. بسیاری از کاربران به جزئیات گوشی ها اهمیت فراوانی میدهند و به دنبال این هستند تا با آگاهی کامل اقدام به خرید گوشی مورد نظر خود کنند و یا دوست دارند از ساختار گوشی به طور کلی مطلع شوند. از جمله این جزئیات میتوان به ساختار گوشی های ضد آب اشاره کرد. 4.5
جدیدترین مقالات close
5 علت خاموش شدن گوشی شیائومی پوکو x3
5 علت خاموش شدن گوشی شیائومی پوکو x3
حالت ایمن گوشی سامسونگ
حالت ایمن گوشی سامسونگ
علت غیر فعال شدن فست شارژ گوشی سامسونگ
علت غیر فعال شدن فست شارژ گوشی سامسونگ
آموزش فعال و غیر فعال کردن فست شارژ در گوشی‌ های سامسونگ
آموزش فعال و غیر فعال کردن فست شارژ در گوشی‌ های سامسونگ
برگرداندن عکس های حذف شده از سطل آشغال گوشی های اندروید
برگرداندن عکس های حذف شده از سطل آشغال گوشی های اندروید
برگرداندن اس ام اس های پاک شده شیائومی
برگرداندن اس ام اس های پاک شده شیائومی
علت داغ شدن موبایل هنگام شارژ چیست؟
علت داغ شدن موبایل هنگام شارژ چیست؟
چگونه از داغ شدن گوشی جلوگیری کنیم؟
چگونه از داغ شدن گوشی جلوگیری کنیم؟
بازکردن رمز گوشی با تماس اضطراری
بازکردن رمز گوشی با تماس اضطراری
معرفی لیست کامل ابزار تعمیرات موبایل (معرفی 16 وسیله ضروری)
معرفی لیست کامل ابزار تعمیرات موبایل (معرفی 16 وسیله ضروری)
ارائه راهکارهایی برای افزایش سرعت اینترنت همراه اول در گوشی موبایل
ارائه راهکارهایی برای افزایش سرعت اینترنت همراه اول در گوشی موبایل
آموزش کامل ساخت شماره مجازی تلگرام (معرفی 6 روش کاملا رایگان)
آموزش کامل ساخت شماره مجازی تلگرام (معرفی 6 روش کاملا رایگان)
آموزش نصب و دانلود اپ بدون نیاز به اپ استور در گوشی های آیفون
آموزش نصب و دانلود اپ بدون نیاز به اپ استور در گوشی های آیفون
معرفی 7 ویرایشگر ios که باید آنها را بشناسید !
معرفی 7 ویرایشگر ios که باید آنها را بشناسید !
علت کند شدن گوشی سامسونگ بعد از آپدیت چیست؟ با 5 روش این مشکل را حل کنید!
علت کند شدن گوشی سامسونگ بعد از آپدیت چیست؟ با 5 روش این مشکل را حل کنید!
تعویض ال سی دی ایفون 13 | تعمیر و تعویض تعویض ال سی دی ایفون 13 با کیفیت بالا
تعویض ال سی دی ایفون 13 | تعمیر و تعویض تعویض ال سی دی ایفون 13 با کیفیت بالا
جدیدترین مقالات ←
استاندارد ضد آب IP67 و IP68 چیست؟ موبایل شما چقدر ضدآب است؟
استاندارد ضد آب IP67 و IP68 چیست؟
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردین ۱۴۰۲ تاریخ بازنویسی : ۱۹ فروردین ۱۴۰۲

استاندارد ضد آب IP67 و IP68 چیست؟ استاندارد گوشی های ضد آب ، یکی از ابهاماتی است که امروز قرار است روشن شود . گوشی ها یکی از اجزاء اصلی زندگی امروز ما شده اند. نمیتوان به سادگی از کنار تلفن های همراه گذشت. با رشد و بیشتر شدن امکانات این تلفن ها همواره پیچیدگی های مربوط به آن ها نیز افزایش یافته است و کاربران را اغلب دچار گمراهی هایی میکند. بسیاری از کاربران به جزئیات گوشی ها اهمیت فراوانی میدهند و به دنبال این هستند تا با آگاهی کامل اقدام به خرید گوشی مورد نظر خود کنند و یا دوست دارند از ساختار گوشی به طور کلی مطلع شوند. از جمله این جزئیات میتوان به ساختار گوشی های ضد آب اشاره کرد. در ادامه این مقاله از تعمیرات موبایل پارس ارباط لوتوس با ما همراه باشید.

 

استاندارد IP به چه معناست؟

کمیته بین المللی الکتروتکنیک (IEC) در سال‌های اخیر استانداردی را توسعه داده که به وسیله آن برای تمامی وسایل الکترونیکی می‌توان درجه‌ای از مقاومت را مشخص ساخت. این استاندارد که به صورت جدولی از اعداد منتشر شده به استاندارد IP معروف و معیاری برای سنجش مقاومت هر وسیله الکترونیکی در برابر پدیده‌های مختلف است.

IP مخفف کلمه Ingress Protection به معنی محافظت در برابر نفوذ است. در واقع استاندارد IP یک کد است که با بررسی هر وسیله الکترونیکی به آن اختصاص داده می‌شود و درجه مقاومت آن را در برابر جامدات و مایعات مشخص می‌کند. البته در دنیای گوشی‌های هوشمند در بسیاری از مواقع صرفا محافظت در برابر نفوذ آب را در نظر می‌گیرند و از آن با نام استاندارد ضد آب بودن گوشی نیز نام می‌برند که باید توجه داشت ضد آب بودن یکی از پارامترهای بکار برده شده در این استاندارد است و در کنار آن مقاومت در برابر نفوذ ذرات جامد و گرد و غبار نیز مطرح است.

 

استاندارد IP به چه معناست؟

 

بیشتر بخوانید: بررسی ویژگی های آزار دهنده سیستم عامل ios 16

 

گواهی ضد آب IP68 چیست و چه معنایی دارد؟

استاندارد IP68 همانطور که در بالا هم گفته شده، نشان دهنده‌ی میزان مقاومت گوشی یا هر محصول دیگری در برابر نفوذ آب و گرد و غبار است. معمولا بعد از دو حرف IP، دو عدد یا گاها یک عدد قرار می‌گیرد که عدد نخست نشان دهنده‌ی مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار و عدد دوم هم نشان دهنده‌ی مقاومت در برابر نفوذ آب است. گاهی اوقات محصولات مختلف با استاندارد IPX8 راهی بازار می‌شوند که این یعنی طبق گواهی خاصی برای مقاومت در برابر گرد و غبار دریافت نکرده‌اند اما در برابر نفوذ آب مقاوم هستند. هرچند این بدان معنا نیست که گوشی یا محصول یادشده حتما در برابر نفوذ گرد و غبار آسیب‌پذیر است. در بسیاری از مواردمی‌بینیم که گوشی استاندارد ضد آب ندارد اما در برابر نفوذ آب هم مقاوم است.

به عبارتی دیگر، نبود IP حتما نشان دهنده‌ی عدم مقاومت یک محصول در برابر نفوذ آب و گرد و غبار نیست اما بودن آن باعث می‌شود کاربر آرامش خاطر بیشتری از این بابت داشته باشد که گجت هوشمندش می‌تواند در برابر صدمات احتمالی در امان بماند. اما در این بین یک سری از شرکت‌ها هستند که گوشی صد آب تولید می‌کنند اما برای دریافت گواهی مربوطه اقدامی صورت نمی‌دهند. برای مثال وان‌پلاس یکی از این شرکت‌هاست که تا سری وان‌پلاس ۸، گوشی ضد آب تولید می‌کرد اما برای کاهش هزینه‌ها، به سراغ دریافت گواهی IP نمی‌رفت. در تست‌ها هم بارها دیدیم که گوشی‌های این شرکت واقعا در برابر نفوذ آب مقاوم هستند.

از آن‌جایی که هم دریافت این گواهی برای شرکت‌ها هزینه‌بردار است، معمولا در گوشی‌های میان‌رده و اقتصادی شاهد آن نیستیم. هرچند یک سری از شرکت‌ها نظیر سامسونگ IP67 را به گوشی‌های میان‌رده‌ی خود هم اضافه کرده‌اند که اقدام مثبتی است.

 

مفهوم استانداردهای ضد آب IP67 و IP68 Certificate چیست؟

جالب است بدانید که این استاندارد ها علاوه بر مشخص کردن میزان مقاومت تلفن در برابر آب، میزان مقاومت آن در برابر گرد و غبار را نیز مشخص می کنند. اعدادی که در کنار عبارت IP قرار داده می شود، مربوط به شدت گرد و غبار و آبی است که گوشی میتواند در کنار آن ها دوام بیاورد.

به طور دقیق تر عدد اول از سمت چپ در مورد مقاومت گوشی در برابر ذرات جامد را نشان می دهد و عدد دوم نشان دهنده مقاومت تلفن در برابر مایعات می باشد. لازم به ذکر است که این استاندارد ها نه تنها برای گوشی ها بلکه برای بسیاری از لوازم الکترونیکی صادر می شوند و در تمامی ان ها اعداد یک معنا خواهند داشت. در پایین اشاره دقیق تری به اعداد و معنای آن ها شده است.

 

مفهوم استانداردهای ضد آب IP67 و IP68 Certificate چیست؟

 

بیشتر بخوانید: آموزش فعال سازی حریم خصوصی در موبایل سامسونگ

 

مفهوم و ماهیت استاندارد ضد آب IP67 و IP68 Certificate در گوشی های موبایل

همانطور که گفتیم برای مشخص کردن مقدار ضد آب بودن یک گوشی دو عدد در کنار حرف IP ضمیمه می‌شوند. این دو عدد مقدار و شدت ضد آب و ضد گرد و غبار بودن گوشی های موبایل را مشخص می‌کنند. عدد اول از سمت چپ مقدار مقاومت گوشی در برابر نفوذ موارد جامد را نشان می‌دهد و عدد سمت راست هم مقدار مقاومت گوشی در برابر نفوذ مایعات را مشخص می‌کند. معنا و مفهوم این اعداد دقیقا به شرح زیر است:

عدد اول از سمت چپ:

عدد صفر یا X: این عدد بدان معناست که گجت مورد نظر هیچ مقاومتی در برابر نفوذ جامدات ندارد و تدبیری برای جلوگیری از نفوذ جامدات به داخل آن به عمل نیامده است.

عدد ۱: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۵۰ میلیمتر مکعب و بزرگ‌تر به داخل آن امکانپذیر نخواهد بود.

عدد ۲: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۱۲ میلیمتر مکعب و بزرگ‌تر به داخل آن امکانپذیر نخواهد بود.

عدد ۳: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۲٫۵ میلیمتر مکعب و بزرگ‌تر به داخل آن امکانپذیر نخواهد بود.

عدد ۴: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که نفوذ جامدات با حجم ۱ میلیمتر مکعب و بزرگ‌تر به داخل آن امکانپذیر نخواهد بود.

عدد ۵: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که تقریبا نفوذ گرد و غبار به داخل آن امکانپذیر نیست.

عدد ۶: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر به گونه‌ای طراحی شده که گجت مورد نظر کاملا در برابر نفوذ گرد و غبار با داخل آن عایق بوده و به بهترین شکل ممکن طراحی شده است.

 

مفهوم و ماهیت استاندارد ضد آب IP67 و IP68 Certificate در گوشی های موبایل

 

بیشتر بخوانید: تنظیمات اینترنت 4.5g ایرانسل

 

عدد دوم از سمت چپ:

عدد صفر یا X: این عدد بدان معناست که گجت مورد نظر هیچ مقاومتی در برابر نفوذ آب و مایعات ندارد.

عدد ۱: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر فقط در برابر پاشش قطرات آب به صورت عمودی می‌تواند مقاومت داشته باشد.

عدد ۲: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر برابر اسپری شدن آب با زاویه ۰ الی ۱۵ درجه عایق بوده و مقاومت لازم را دارد.

عدد ۳: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر برابر پاشش آب با زاویه ۰ الی ۶۰ درجه عایق بوده و مقاومت لازم را دارد.

عدد ۴: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر برابر پاشش معمولی آب از هر زاویه‌ای نسبتا عایق بوده و مقاومت دارد.

عدد ۵: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر برابر پاشش با فشار بالای آب از هر زاویه‌ای نسبتا عایق بوده و مقاومت دارد.

عدد ۶: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر برابر پاشش معمولی آب و همچنین پاشش با فشار بالای آب از هر زاویه‌ای نسبتا عایق بوده و مقاومت دارد.

عدد ۷: این عدد نشان می‌دهد که گجت مورد نظر می‌تواند تا عمق ۱۵ الی ۱۰۰ سانتیمتری آب غوطه‌ور شود و مشکلی برای دستگاه ایجاد نگردد.

عدد ۸: این عدد در حال حاضر بالاترین سطح از مقاومت گجت ها و گوشی های موبایل در برابر نفوذ آب را در بر می‌گیرد. عدد ۸ نشان می‌دهد که گجت مورد نظر می‌تواند بدون هیج مشکلی تا عمق ۱٫۵ متری در آب غوطه‌ور شده و حتی تحت فشار قرار گیرد.

بنابراین با مفهوم استاندارد ضد آب IP67 و IP68 Certificate آشنا شدید. برای مثال اگر گوشی موبایلی از استاندارد IP68 پشتیبانی کند، بدان معناست که آن گوشی علاوه بر عایق بودن کامل در برابر نفوذ گرد و غبار به داخل خود، می‌تواند بدون هیچ مشکلی تا عمق ۱٫۵ متری در آب غوطه‌ور شود.

 

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران icon
داوود تاریخ : ۲۵ تیر ۱۴۰۲
میخواستم ببینم گوشی هایی که ضدآب هستند اگر به هر دلیلی برای تعمیر باز شوند،خاصیت ضدآب بودن انها ازبین می رود؟بعنوان مثال برای تعویض باتری یا تعمیر اسپیکر؟
ادمین

سلام دوست عزیز

بله خاصیت ضد آبی از بین میره

آرمین تاریخ : ۲۵ تیر ۱۴۰۲
سلام ، اگر من با ساعت هوشمند دارای گواهی ip68 دوش گرفتن اشکالی دارد؟ مثلاً ساعت میبرو لایت.
ادمین

سلام دوست عزیز

مشکلی ایجاد نمیکنه. معمولا این استاندارها در عمق آب مثل استخر ممکن هست مشکلی ایجاد کنه برای ساعت