zarbdar

کالیبره کردن باتری چیست و چگونه باید باتری گوشی را کالیبره کنیم

دوره های مقدماتی تا پیشرفته تعمیرات موبایل و تبلت جزئیات

جدیدترین مقالات close

آموزش فعال سازی اسکرین رکوردر سامسونگ
آموزش فعال سازی اسکرین رکوردر سامسونگ
فعال سازی Developer options در گوشی اندروید چگونه است؟
فعال سازی Developer options در گوشی اندروید چگونه است؟
فناوری 5g چیست؟اطلاعات کامل در رابطه با اینترنت نسل پنجم
فناوری 5g چیست؟اطلاعات کامل در رابطه با اینترنت نسل پنجم
حالت safe mode چیست؟|خارج شدن از وضعیت safe mode در اندروید
حالت safe mode چیست؟|خارج شدن از وضعیت safe mode در اندروید
چگونگی حذف روت از روی گوشی
چگونگی حذف روت از روی گوشی
رفع مشکل هنگ و ریستارت شیائومی
رفع مشکل هنگ و ریستارت شیائومی
جدیدترین مقالات ←

کالیبره کردن باتری چیست و چگونه باید باتری گوشی را کالیبره کنیم

کالیبره کردن باتری
تاریخ انتشار : ۱ مرداد ۱۳۹۹

کالیبره کردن باتری گوشی یکی از کارهایی است که با انجام آن می‌توانید طول عمر باتری گوشی را بیشتر کنید و همینطور شارژ گوشی را بیشتر نگه داری کنید. اگر شما با شارژ نشدن و یا دیر شارژ شدن گوشی خود مشکل دارید و از سلامت باتری خود اطمینان دارید کالیبره کردن باتری گوشی به شما کمک خواهد کرد که این مشکل را برطرف نمایید. کالیبره کردن باتری گوشی یعنی تنظیم دوباره سیستم عامل تا اطلاعات را درست نمایش دهد. برای خواندن روش های دیگر افزایش طول عمر باتری گوشی می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

 

کالیبره کردن باتری چیست؟

امروزه در اکثر تبلت ها و گوشی های همراه از باتری های لیتیون یونی استفاده شده است. هرچقدر که از عمر باتری شما میگذرد، از توان نگهداری شارژ باتری نیز کاسته میگردد. هرچند، گوشی شما این موضوع را نشان نمیدهد. وقتی که بین مقدار باتری واقعی شما و میزانی که نرم افزار گوشی نشان میدهد اختلاف وجود داشته باشد، نتایج گیج کننده ای را مشاهده خواهید نمود.

باتری ها دارای ظرفیت مشخصی هستند که ممکن است بارها شارژ و دشارژ شوند. به عنوان مثال باتری 2500 میلی آمپری را در نظر بگیرید که ممکن است بعد از 200 مرتبه شارژ 100 میلی آمپر از ظرفیت خود را از دست بدهد که متاسفانه این مسئله قابل حل کردن نمی باشد و بهتر است اصلا نگران این مسئله هم نباشید چون افت ظرفیت ایجاد شده بسیار نامحسوس خواهد بود.

موضوع مهم و حائز اهمیت این است که نحوه نمایش شارژ باتری به درستی انجام شود که این نمایش از سمت سیستم عامل گوشی صورت می گیرد. در سیستم عامل اندروید فایلی در حافظه وجود دارد که ظرفیت باتری و بسیاری دیگر از اطلاعات مربوط به باتری را در قالب یک فایل ذخیره می کند.

به زبان خیلی ساده باید بگوییم که سیستم عامل اندروید در خواندن اطلاعات موبوط به شارژ باتری دچار مشکل می شود به طوری که  مثلا بر روی صفحه گوشیتان 100 درصد شارژ را مشاهده می کنید در حالی که شارژ واقعی باتری برابر با 80 درصد است و زمانی متوجه این موضوع می شوید که در مدت زمان کوتاهی درصد نمایش باتری به شدت افت می کند و اصطلاحا باتری خیلی زود خالی میشود.

 

کالیبره کردن باتری چیست؟

 

کالیبره کردن باتری گوشی هوشمند به چه معناست؟

 سیستم عامل اندروید دارای قابلیتی است به نام Battery Stats یا وضعیت باتری است که ظرفیت باتری را کنترل می کند که چه زمانی کامل شارژ است و چه زمانی خالی. اما گاهی مواقع این قابلیت دچار مشکل می شود و میزان باقی مانده باتری را به درستی نمایش نمی دهد و قبل از اینکه باتری گوشی کاملا خالی شود و به 0 درصد برسد، گوشی خاموش می شود. کالیبره کردن باتری در اندروید یعنی تنظیم مجدد سیستم عامل اندروید تا اطلاعات صحیح را به نمایش بگذارد.

 

کالیبره کردن باتری چگونه انجام می‌شود؟

کالیبره کردن باتری کار بسیار ساده‌ای است؛ شما در واقع یک سیکل کامل شارژ مجدد را طی می‌کنید.

اول از همه، باید شارژ باتری موبایل را به طور کامل خالی کنید. بگذارید کار به جایی برسد که در نبود انرژی گوشی به طور خودکار خاموش شود. وقتی این اتفاق افتاد، گوشی را روشن کنید تا دوباره بعد از چند ثانیه خاموش شود. این موضوع بی برو برگرد اتفاق می‌افتد چرا که حتی در شارژ 0 درصد هم هنوز میزانی انرژی در باتری وجود دارد.

حالا، زمانی که گوشی خاموش است آن را تا 100 درصد شارژ کنید. استفاده از شارژرهای سریع ایرادی ندارد، فقط مطمئن شوید که شارژ به 100 درصد رسیده باشد. بعد از این کار گوشی را از شارژر جدا کرده و آن را روشن کنید. اندروید ممکن است شارژ 100 درصد را به شما نشان ندهد. مشکلی نیست، یک بار دیگر گوشی را به شارژ زده و آن را به 100 درصد برسانید. سیکلی که طی کردید، اجازه می‌دهد که چیپ درون باتری قرائت‌هایش را با سیکل شارژ باتری مطابقت بدهد.

 

چرا باید باتری خود را کالیبره کنید

هرچقدر که از عمر باتری شما میگذرد، از توان شارژ نگه داشتن آن نیز کاسته میشود. هرچند، گوشی شما این موضوع را نشان نمیدهد. هنگامی که بین مقدار باتری واقعی شما و میزانی که نرم افزار گوشی نشان میدهد اختلاف وجود داشته باشد، نتایج گیج کننده ای را مشاهده خواهید کرد.

برای نمونه یک گوشی Nexus 6P را در نظر بگیرید. وقتی که باتری آن شروع به ضعیف شدن میکند، کاربر متوجه میشود که گوشی بر روی میزان ۳۰ درصد شارژ خاموش میشود و این صرفا به این دلیل است که بین مقدار واقعی شارژ باتری و میزانی که نرم افزار نشان میدهد اختلاف وجود دارد.

پس اگر مدت طولانی از عمر گوشی شما میگذرد این احتمال وجود دارد که سیستم عامل اندروید نتواند مقدار واقعی شارژ باتری را نشان دهد. پس اگر شارژ شما سریع کم میشود یا اگر گوشی شما با بیش از ۵ درصد شارژ خاموش میشود، وقت آن رسیده که باتری خود را کالیبره کنید.

 

چرا باید باتری خود را کالیبره کنید

 

چگونه متوجه خرابی باتری گوشی شویم؟

قبل از هر چیز باید فهمید که چرا عملکرد باتری گوشی مویایل کاهش پیدا کرده است. اگر وضعیت باتری سالم به نظر میرسد یعنی برآمدگی یا شکل حالت خرابی در آن دیده نمی شود تعویض باتری را به مرحله آخر موکول کنید و قبل از آن بهتر است که باتری گوشی را کالیبره کنید.

قبل از هر چیز اگر باتری گوشی موبایل یا تبلت شما قابل جدا کردن است آن را جدا کرده و بیرون آورید و با دقت وضعیت ظاهری آن را بررسی نمایید. مواردی اعم از برآمدگی و تورم یا سوراخ شدن و نشتی نشان از خرابی باتری هستند. در بعضی از مدل های گوشی و تبلت ها باتری قابل جدا شدن نیستند و اما با کمی دقت می توان فهمید که باتری خراب شده یا سالم است.

به طور مثال اگر باتری باد کرده یا متورم شده باشد ممکن است به صفحه نمایش و یا به درب پشت دستگاه فشار آورده باشد و بر اثر این فشار صفحه جلو وپشت دستگاه از هم جدا شده باشد.  بر روی یک سطح صاف مثل شیشه می توان برامدگی را با چرخاندن دستگاه یا تراز بودن صفحه و پشت گوشی تغییرات ظاهری را که بر اثر خرابی باتری رخ می دهد، مشاهده کنید.

در شرایطی که آثار خرابی باتری روی دستگاه و باتری دیده نمی شود و حدس می زنید باتری سالم است بهتر از از کالیبره کردن باتری کمک بگیرید یا اینکه اگر به تازگی گوشی خود را بروز رسانی کرده اید، و باتری شما سریع خالی می شود، بهتر است حافظه Cache گوشی خود را خالی کنید. چنانچه آثار خرابی باتری کاملا مشهود است می توانید باتری موبایل خود را تعویض کنید.

 

چطور با روت کردن، باتری گوشی را کالیبره کنیم؟

اگرچه بعضی ها بر این باور هستند که پاک کردن فایل batterystats.bin تاثیر چندانی بر وضعیت نمایش باتری گوشی ندارد. پس برای ادامه کار احتیاج به روت کردن گوشی داریم. توجه داشته باشید که با روت کردن گوشی، گارانتی آن نیز از بین می رود. این روش شباهت بسیار زیادی به روش قبل دارد اما در جزییات کمی تفاوت دارد.

 

 1. اجازه دهید باتری گوشی کاملا خالی شود و گوشی خاموش شود.
 2. گوشی را روشن کنید و بگذارید گوشی مجدد خاموش شود.
 3. بدون قطع برق، گوشی را به شارژ بزنید و صبر کنید تا 100 درصد کامل شود.
 4. از شارژ جدا کنید.
 5. گوشی را روشن کنید. اگر باتری شما کمتر از 100 درصد بود، بدون خاموش کردن گوشی، ان را به برق بزنید و صبر کنید تا کامل شارژ شود.
 6. گوشی را از برق بکشید و آن را Restart کنید. اگر باز هم 100 درصد نبود، گوشی را دوباره به شارژ بزنید تا کامل 100 درصد گوشی شارژ شود.
 7. این چرخه را تا زمانی که نمایشگر باتری بعد از روشن شدن گوشی، باتری را 100 درصد نمایش دهد، تکرار کنید. زمانی که گوشی را روشن می کنید، دقت کنید به برق نباشد.
 8. حالا برنامه کالیبره کردن باتری را نصب کنید و بدون اجرا کردن، مطمئن شوید که باتری 100 درصد شارژ است و گوشی را Restart کنید.
 9. بعد از روشن شدن مجدد گوشی، فورا برنامه را اجرا کنید.
 10. زمانی که باتری را کالیبره کردید، بگذارید مجدد تا 0 درصد خالی شود و گوشی خاموش شود.
 11. بار دیگر کامل گوشی را شارژ کنید و دقت کنید که جریان قطع و وصل نشود.

 

پارس ارتباط لوتوس نمایندگی تعمیرات تخصصی موبایل در کرج و برگذار کننده دوره های آموزش تعمیرات موبایل در کرج می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعمیرات موبایل و کسب مشاوره تعمیرات موبایل با همکاران ما در تماس باشید.

 پانوشت: برای خرید انواع آی سی، هارد b309 ( آی سی هارد b309) به فروشگاه آی سی ما مراجعه نمایید.

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه
شما اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کنید