onlineChat
گفتگوی آنلاین
gif
درحال بارگزاری گفتگو ها ...
WhatsApp شروع چت در واتساپ

هارد گوشی چیست

علت سوختن هارد گوشی چیست؟

مشاوره تلفنی با کارشناسان ما ۰۲۶-۹۱۰۰۹۰۹۱

ساعات کاری ۱۰ صبح الی ۲۰ شب

شما اینجایید :
علت سوختن هارد گوشی
تاریخ انتشار : ۲ تیر ۱۳۹۹

هارد گوشی چیست؟

کلمه ی EMMC  مخفف عبارت “embedded Multi-Media Controller” و یا “embedded Multi-Media Card” است و شامل دو بسته ی کنترلر فلش مموری و کنترلر فلش می باشد که بر روی یک قطعه ی سیلیکونی قرار گرفته اند. هر EMMC را می توان ترکیبی از سه جز دانست که مشتمل بر MMCویا همان واسط کارت گرافیکی، فلش مموری و کنترلر فلش مموری می باشد.

 

امروزه تمامی دستگاه های الکترونیکی قابل حمل، مانند دوربین های دیجیتال، تلفن های همراه هوشمند و تبلت محتوای خود را بر روی فلش مموری ذخیره می کنند. در گذشته استفاده از این نوع کنترلرها برای مدیریت خواندن و نوشتن داده هایی که بر روی برنامه های پردازنده ی دستگاه، مورد استفاده  قرار می گیرند، به کار گرفته می شده است.

 

 همینطور که تکنولوژی سِمی کاندکتورها به پیش رفته اند و اجازه ی دسترسی به حجم های بالاتر از داده ها و فضاهای حافظه را به کاربران داده اند،  استفاده از فضای بسیار کم فلش مموری ها به منظور خواندن و نوشتن داده ها، بی مورد تلقی شده اند. در نتیجه ی این تحولات، EMMC ها برای ارائه ی متدی استاندارد برای ساخت کنترلرها در داخل فلش ها معرفی شدند.

 

همچان که روز به روز EMMC  ها پیشرفت می کردند،  استانداردهای این حوزه نیز برای ایجاد انعطاف بر روی عمکرد EMMC ها به جلو پیش می رفته و در همین راستا از طریق مدیریت وقفه ها با اولویت بالا و پاک کردن داده ها بر امنیت و عملکرد این نوع از حافظه ها افزوده است.

 

این روز ها خرابی آی سی هارد و یا هارد موبایل  در بین گوشی های هوشمند بسیار زیاد شده است اما در برخی از برندها و مدل ها خرابی هارد بیشتر دیده میشود در این مقاله به بررسی علائم خرابی هارد گوشی ، نشانه های سوختن هارد گوشی و علت سوختن هارد گوشی خواهیم پرداخت.

 

تعویض هارد گوشی

 

علت سوختن هارد گوشی چیست؟

 

زمانی که هارد گوشی می سوزد ، دلایل مختلفی می توان برای آن در نظر گرفت که تعدادی از آنها در تمامی گوشی ها یکسان است.

برخی از این علت ها عبارتند از:

1- زمانی که گوشی در حال شارژ شدن است، هرگز اقدام به خاموش و یا ریست کردن گوشی خود نکنید.

2- وقتی که باتری گوشی زیر ۲۰ % ظرفیت شارژ است اقدام به ریست فکتوری یا ریست معمولی گوشی نکنید، چرا که در این حالت عمل خواندن و نوشتن به ولتاژ بیشتری  نیاز دارد و این کار باعث میشود که به hard گوشی ولتاژ متناسبی نرسد و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند.پس همیشه توجه داشته باشید که باطری گوشی بالای ۷۰ یا ۸۰ % شارژ بهینه را داشته باشد.

3- شایعترین علت سوختن هارد گوشی که اکثرا در گوشی های اچ تی سی دیده شده در حین بازی های گرافیکی می باشد.

4- ضربه خوردگی و آب خوردگی نیز یکی از علت های شایع سوختن هارد گوشی میباشد. هنگامی که گوشی ضربه یا آب میخورد و مدتی کار میکند ولی یک دفعه و بی دلیل خاموش می شود، بی شک هارد گوشی سوخته  است و باید تعویض گردد. اثرات منفی ناشی از ضربه خوردگی و آب خوردگی گوشی، هرگز از همان ابتدا مشخص نمی شود.

برای رفع مشکل آبخوردگی موبایل این مقاله را مطالعه کنید.

5- استفاده از شارژر های غیر استاندارد و تقلبی هم یکی دیگر از علت سوختن هارد گوشی و آی سی تغذیه گوشی می باشد. همه ی گوشی ها برای شارژ شدن باتری از یک آمپر خاص استفاده میکنند که فقط مختص به همان گوشی است. تمامی شارژر های امروزی که ما از آنها استفاده میکنیم بر روی اکثر مدل ها جواب می دهند و در حین شارژ فشار زیادی را به گوشی تحمیل میکنند.برای شارژ هر گوشی توصیه می کنیم از شارژر اصلی و اورجینال همان مدل استفاده نمایید.

 

نشانه های سوختن هارد گوشی

 

1- یکی از موارد خاموشی هارد این است که در هنگام کار کردن با گوشی خود به خود خاموش می شود ولی باز هم به قطعیت نمیتوان گفت که ایراد از هارد گوشی می باشد.

2- گوشی روشن شده و روی لوگوی کمپانی می ماند که راه حل اول آن فلش کردن توسط افراد متخصص در زمینه تعمیرات تخصصی موبایل  می باشد و راه حل دوم تعویض هارد گوشی می باشد.

3- در برند htc گوشی روی لوگو می ماند و هفت بار ویبره می زند.

4- گوشی روشن است ولی امکان ریختن اطلاعات و یا برداشتن اطلاعات از گوشی امکان پذیر نمی باشد.

 

مزایای استفاده ازآی سی هارد

 

 معماری هارد ها، کنترلر فلش مموری را در یک پکیج یکپارچه می سازد و از همین طریق، طراحی واسط را آسان نموده و پردازنده ی میزبان را از مدیریت سطح پایین فلش مموری خلاص می کند. در واقع مموری EMMC، پیچیدگی ها را از فلش مموری پنهان کرده و آن را در یک بسته ی پلاگ اند پلی  ارائه می کند. با استفاده از این روش زمان لازم برای توسعه دهندگان و کاری که لازم است انجام شود، به شدت کاهش پیدا می کند.

 

با استفاده از EMMC در موبایل ها و تبلت ها، نیاز به طراحی برنامه کاربردی واسط برای استفاده از مموری های NAND را با یکپارچه سازی کنترلر نهفته در چیپ مموری و فراهم آوردن یک پکیج مموری آسان برای استفاده و با سرعت بالای انتقال داده مرتفع می کند. از طرفی دیگر با استفاده از EMMC ها، نیاز به یک اسلات مموری اضافه تر از بین می رود و دستگاه می تواند از یک پشته یا استک مموری که شامل چندین مموری می باشد، بهره ببرد. یکی دیگر از نتایج استفاده از EMMC ها، خلق فوت پرینت های بسیار کوچک برای مموری ها می باشد.

 

یکی دیگر از مزیت های استفاده از EMMC ها بر روی موبایل ها و تبلت های نسل جدید، قابلیت تعویض اجزای ریزتر موبایل برای  اجرای تعمیرات تخصصی موبایل روی لاجیک برد آنها است.

 

 این بدان معنا است که با استفاده از EMMC ها بر روی لاجیک برد موبایل، لازم نیست برای تعمیر یک گوشی خاموش، تمامی برد آن را تعویض نمود و می توان تنها با انجام تعمیرات تخصصی موبایل بر روی هارد  گوشی، آن را تعمیر نمود. انجام تعمیر هارد موبایل با استفاده از نرم افزار تعمیر هارد موبایل توسط متخصصان تعمیرکار ما در پارس ارتباط صورت می گیرد.

 

استفاده از آخرین نسخه های ارائه شده ی هارد گوشی، می تواند در مورد امنیت داده های روی هارد  به هنگام پاک کردن آنها و نیز اجرای دستورات وقفه با اولویت بالا تضمین داد. این دو ویژگی اساسی که شامل پاک کردن ایمن داده و همینطور برش ایمن داده است، نیاز به پشتیبانی نرم افزاری روی فایل سیستم و درایور دستگاه را دارد. بدون پشتیبانی برنامه نرم افزاری، EMMC  قادر به ذخیره ی ویدیو و دیگر رسانه ها روی گوشی (فایل سیستم) نخواهد بود.

 

این برنامه ها شامل فلش درایورها می باشند و هر کدام از برنامه ها بسته به استاندارد مورد استفاده، سطح تعریف شده ای از امنیت را ارائه می کنند.

  

۱۰ علائم خرابی هارد گوشی

 

۱- پاک نشدن اطلاعات و تنظیمات دستگاه پس از بازنشانی به تنظیمات کارخانه (فکتوری ریست)

۲- ریستارت شدن یا هنگ کردن دستگاه

۳- خاموشی کامل گوشی پس از فلش رام و یا فکتوری ریست

۴- خاموشی خود به خود گوشی گاهی اوقات گوشی خود به خود در هنگام کار خاموش میشود. در این موارد احتمال سوختن هارد گوشی زیاد است ولی نمیتوان گفت این موضوع ۱۰۰ درصد مربوط به هارد گوشی است. اینکه خود به خود این اتفاق بیفتد نشانه بسیار مهمی است. یعنی گوشی صدمه ای مانند آب خوردگی یا ضربه نداشته است. هرچند گاهی پیش می آید که گوشی آب یا ضربه خورده باشد و همان لحظه خراب نشده باشد و این آسیب بعد از مثلا یک ماه به صورت خاموشی خود به خود ظاهر میشود.

۵- گوشی روشن میشود ولی بالا نمی آید بر روی لوگو یا آرم شرکت سازنده گیر می کند. در این جور موارد ابتدا گوشی را فلش رام بزنید. اگر گوشی فلش نگرفت احتمال خیلی زیاد ایراد از هارد هست . البته گاهی مواقع گوشی بر روی آرم هست و فلش هم میخورد ولی باز هم بالا نمی آید. این مورد باید سخت افزاری چک شود چرا که مشکل هم میتواند از هارد باشد, هم cpu و هم مواردی دیگر مانند آی سی تغذیه.

۶- گوشی روشن می شود, بالا هم می آید ولی نه می توان اطلاعاتی روی آن ریخت و نه میتوان اطلاعاتی پاک کرد: این مورد از علائم ۱۰۰درصدی خرابی هارد گوشی می باشد.

۷- مشاهده پیغام Encrypt Unsuccessful هنگام بالا آمدن گوشی

 

علائم خرابی هارد گوشی

 

۸- مشاهده پیغامInternal Storage Damaged هنگام بالا آمدن گوشی

۹- ویبره های متوالی هنگام بالا آمدن گوشی

۱۰- پریدن سریال (IMEI) و بیس باند در برخی موارد

 

هارد گوشی چقدر عمر می کند؟

 

هارد گوشی اگر در معرض آسیب، ضربه خوردگی، آب خوردگی قرار نگیرد و تحت مراقبت و نگهداری درست از گوشی و قطعات آن قرار بگیرید برای بیش از 10 سال عمر خواهد کرد.

 

آی سی هاردها در چه دستگاه هایی کاربرد دارند؟

 

 این قطعات الکترونیکی در دستگاه های الکترونیکی با نیاز به بازدهی بالا، مانند اسمارت فون ها، تبلت های دیجیتال، پخش کننده های مالتی مدیا، PDA ها، سیستم های راهبری و دوربین های دیجیتال کاربرد دارند.

بیشتر کاربرد EMMC ها در دستگاه های الکترونیکی قابل حمل مثل موبایل و تبلت است و جایگزینی برای حافظه های قدیمی مانند HDD ها تلقی می گردد.

 

برای اطلاع از از قیمت هارد گوشی، تعویض هارد گوشی، آی سی هارد b309 و خرید هارد گوشی به وبسایت ما مراجعه کنید و یا با شماره تلفن های درج شده در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه
شما اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کنید