onlineChat
گفتگوی آنلاین
gif
درحال بارگزاری گفتگو ها ...
WhatsApp شروع چت در واتساپ

وظیفه شارژر چیست؟

عملکرد شارژر در زمان وصل بودن شارژر به برق

مشاوره تلفنی با کارشناسان ما ۰۲۶-۹۱۰۰۹۰۹۱

ساعات کاری ۱۰ صبح الی ۲۰ شب

شما اینجایید :

آیا وصل بودن شارژر به پریز برق مشکل دارد ؟

همه ما بااین موضوع مواجه شده ایم که چندین شارژر را به پریزهای برق متصل می کنند در صورتی که در طرف دیگر شارژ هیچ گوشی به آن متصل نمی باشد، در منازل و محل کار به امری عادی تبدیل شده است. بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند تا بعد از شارژ شدن گوشی موبایل خود، آن را از شارژر جدا کنند اما آداپتور شارژ و کابل شارژر را همچنان متصل به پریز برق متصل باقی بگذارند. در این مقاله از تعمیرات تخصصی موبایل میخواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا وصل بودن شارژر به پریز برق مشکل دارد ؟

 

وظیفه شارژر چیست؟

وظیفه شارژر در هر وسیله ای مانند گوشی موبایل ها ، تطبیق دادن ولتاژ برق شهری ۲۲۰ ولت با دستگاه مربوطه میباشد .  هنگامی  که شارژر را به برق متصل میکنید و به راحتی از آن استفاده می کنید بی خبر از این هستید که چندین قطعه الکترونیکی به طور مداوم و بدون وقفه در حال تبدیل ولتاژ ۲۲۰ متناوب ( AC )   به ولتاژ ۵ ولت مستقیم ( DC ) هستند .

در واقع شارژر ، رابط مابین پریز برق ۲۲۰ ولت و دستگاه شما است .  ولتاژ ورودی همان ۲۲۰ ولت و ولتاژ خروجی بستگی به نوع دستگاه شما دارد . اصولا در موبایل ها ۵ ولت و در لپ تاپ ها ۱۹ یا ۲۰ ولت هستند .

 

وقتی که شارژر به برق وصل است عملکردش چگونه است؟

حتما تا به حال متوجه این موضوع شده اید که زمانی که شارژر به گوشی شما متصل میباشد، شارژر شما گرم می شود. این گرمای شارژر طبیعی است و به خاطر جریانی که از خود عبور می دهد به وجود می آید. به همین دلیل زمانی که شارژر  به موبایل و یا هر دستگاهی متصل نیست، هیچ گرمایی از خود ندارد.

 

وقتی که شارژر به برق وصل است عملکردش چگونه است؟

 

وصل بودن شارژر  بدون دستگاه

شارژر گوشی های جدید از منبع تغذیه سوئیچینگ و یا SMPS استفاده می کنند. این منبع تغذیه از چند قسمت تشکیل شده که بعضی از قطعات حتی در حالی که شارژر به دیوایسی وصل نباشد هم کار خود را انجام می دهد.

 به عنوان مثال قسمت یکسو کننده ولتاژ که وظیفه آن تبدیل ولتاژ 220 متناوب به ولتاژ مستقیم و یا DC است، اگرکه دیوایسی به شارژر متصل باشد و  چه نباشد، کار خود را نیز انجام می دهد.

از طرفی دیگر در منبع تغذیه سوئیچینگ SMPS یک مصرف کننده کوچک Min Load در نظر می گیرند تا همیشه مقداری جریان وجود داشته باشد. این کار برای حفظ تعادل در عملکرد منبع تغذیه سوئیچینگ صورت میگیرد.

بنابراین وصل بودن شارژر به پریز برق بدون آن که دیوایسی به آن متصل شود، باعث استهلاک شارژر می شود که در نتیجه باعث کاهش عمر شارژر به میزان خیلی کم و شرایط خراب شدن آن را در طولانی مدت به وجود می آورد.

 

یکسری از نکات که به آن باید توجه کرد

  1. هر چه تعداد شارژر هایی که به برق متصل هستند بیشتر باشد و تعداد آنها بالاتر برود هزینه آن هم افزایش می یابد.
  2.  حتما میدانید شارژرهای مختلفی به برق متصل هستند متفاوتند و هر چه شارژر بزرگتر احتمال مصرف برق محصول بیشتر است.
  3. شارژر های غیراصلی و تقلبی میتواند مصرف برق بیشتری هم داشته باشند و حتی ممکن است رقمی معادل۲۰ برابر هزینه برق را افزایش یابند.
  4. نکته آخر این است که بعضی از شارژرها مقدار زیادی در برق بمانند داغ می شوند و نباید آن را زیر لباس یا کتاب گذاشت زیر احتمال آتش سوزی را افزایش می دهد.
  5. در پایان می توان گفت که بهتر است از وسایل اصلی و با کیفیت استفاده کنید و بعد از استفاده از ابزار دیجیتال تا حتما شارژرها را از برق بکشید تا طول عمر دستگاه و شارژرتان بیشتر شود.

 

یکسری از نکات که به آن باید توجه کرد

 

پارس ارتباط نمایندگی تعمیرات تخصصی موبایل در سرتاسر ایران میباشد. شما نیز می توانید  به صورت آنلاین درخواست تعمیر موبایل خود راثبت کنید.

پارس ارتباط مرکز معتبر آموزش تعمیرات موبایل در کرج است که متخصصین ما تمامی نکات مقدماتی و پیشرفته را به صورت حرفه ای و پیشرفته به کاراموزان آموزش میدهد.

برای مشاوره تعمیرات موبایل  در زمینه تعمیرات موبایل از همکاران ما و ثبت نام در دوره های آموزشی میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

  •  ۰۲۶۹۱۰۰۹۰۹۱
  • ۰۹۱۹۷۹۲۲۲۷۹

  پانوشت: برای خرید انواع آی سی، هارد b309 ( آی سی هارد b309) به فروشگاه آی سی ما مراجعه نمایید

 
 

 

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه
شما اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کنید