onlineChat
گفتگوی آنلاین
gif
درحال بارگزاری گفتگو ها ...
WhatsApp شروع چت در واتساپ

دلایل خرابی مموری کارت‌ چیست؟

مشاوره تلفنی با کارشناسان ما ۰۲۶-۹۱۰۰۹۰۹۱

ساعات کاری ۱۰ صبح الی ۲۰ شب

شما اینجایید :

دلیل خرابی مموری کارت ها چیست؟

یکی از قابلیت‌ اصلی و مهم گوشی‌های اندرویدی به توانایی آن‌ها در ذخیره‌سازی داده‌ها روی کارت‌های حافظه برمیگردد. در بعضی موارد کارت‌های حافظه خراب می‌شوند و یا امکان دسترسی یا بازیابی داده‌هایی که بر روی آن‌ها قرار گرفته امکان‌پذیر نخواهد بود. اگر در گوشی شما  پیغامی با عنوان کارت حافظه خراب شده، کارت حافظه در وضعیت محافظت در برابر نوشتن قرار دارد، کارت حافظه را فرمت کنید را نمایش دهد به معنای آن است که کارت حافظه گوشی شما دچار مشکل شده است.

اگر چنین پیغامی را مشاهده دیدید، نگران نباشید. راهکاریی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهند این مشکل را برطرف کنید.در این مقاله از تعمیرات موبایل با ما همراه باشید تا دلیل خرابی مموری کارت ها و علت بالا نیامدن رم گوشی و راه حل این مشکلات راه شما ارائه دهیم.

اغلب گوشی های اندروید از اتصال حافظه SDی  پشتیبانی می‌کنند. حافظه‌ ی SD دارای انواع و مدل‌های متنوعی هستند که باید در زمان خرید به آن‌ها توجه داشته باشید. بیشترین مشکلاتی که کاربران با آن ها مواجه می شوند عدم خواندن کارت حافظه است.

 

چه عواملی دلیل خرابی مموری کارت ها می‌شوند؟

ممکن است شما اطلاعاتد خیلی مهمی در کارت حافظه خود داشته باشید و می‌خواهید برای اینکه آنها را از دست ندهید، عوامل مؤثر در خرابی آن را بدانید. شاید هم کارت SD شما خراب شده و به دنبال دلیل اصلی این ماجرا هستید. معرفی انواع حافظه ها در گوشی های موبایل در نمایندگی تعمیرات موبایل میتوانید بخوانید.

در هر صورت عوامل مختلفی ممکن است خرابی مموری کارت را به همراه داشته باشند که در برخی مواقع ممکن است تعمیر مموری کارت میسر باشد و در مواقعی نتوان مموری کارت را درست کرد. البته گاهی نیز می‌توان با ریکاوری مموری کارت معیوب، اطلاعات را بازیابی کرد. اما این بستگی به شدت آسیب به کارت حافظه دارد. در ادامه مهمترین دلایل از کار افتادن مموری کارت را بررسی می‌کنیم.

 

چه عواملی دلیل خرابی مموری کارت ها می‌شوند؟

 

برخی از دلایلی که باعث بالا نیامدن رم گوشی یا خرابی میباشد:

 

عدم پشتیبانی گوشی از مموری کارت

یکی از مشکلاتی که باعث شناسایی نشدن مموری کارت ها در گوشی موبایل می شود، عدم سازگاری کارت حافظه با تلفن همراه می باشد. این شرایط بیشتر زمانی پیش می آید که شما برای اولین بار کارت حافظه جدید خود را بر روی گوشی تلفن همراهتان قرار می دهید. در این شرایط اگر کارت حافظه با گوشی شما سازگاری نداشته باشد، پیغام  “sd card not inserted” را  نشان می دهد.

در این حالت احتمالا ظرفیت کارت حافظه شما بیش تر از حداکثر ظرفیت گوشی موبایل است. علاوه بر این ممکن است چون که گوشی شما قدیمی تر است، توانایی پشتیبانی از سیستم کارت حافظه  جدید را نخواهد داشت. برای حل این مشکل بهتر است کارت حافظه قدیمی تر و یا با ظرفیت کمتر را بر روی تلفن همراه امتحان کنید.

 

مشکلات نرم افزاری

گاهی اوقات خراب شدن کارت حافظه به علت مشکلات نرم افزاری دستگاهی می‌باشد که رم SD بر روی آن نصب شده است. این موضوع باعث می‌شود دستگاه، کارت را شناسایی نکند و یا اینکه نتواند اطلاع را بخواند.

 

انتخاب اشتباه حالت اتصال گوشی

یکی دیگر از علت های شناسایی نشدن مموری کارت که در نمایندگی تعمیرات تخصصی موبایل کاربران با آن مواجه می شوند به واسطه گوشی ، انتخاب اشتباه حالات اتصالات گوشی است. در این صورت زمانی که گوشی را به کامپیوتر و یا لپ تاپ متصل می کنید، سیستم کارت حافظه را شناسایی نمی کند. وضعیت اتصال باید روی حالت Mass storage و  یا Media Transfer قرار بگیرد  تا مموری در گوشی و سیستم به درستی شناسایی شود.

 

ضربه شدید و خرابی مموری کارت

گاهی اوقات ضربه شدید و یا حتی یک ضربه ضعیف می‌تواند به مموری کارت آسیب جدی برساند. برخورد یک وسیله سنگین با مموری کارت، افتادن کارت از ارتفاع خیلی زیاد، فشار دادن بیش از حد کارت SD برای جا انداختن و کارهایی از این قبیل در خرابی مموری کارت تاثیر گذار است. در این شرایط ممکن است مموری کارت سوخته و یا نیم سوز شود.

 

عدم استفاده درست و خراب شدن کارت SD

از جمله مشکلاتی که کاربران برای تعمیرات موبایل خود به ما مراجعه می کنند مشکلات مموری کارت است. گاهی اوقات استفاده نادرست و برخی از اشتباهات خود ما باعث خرابی رم می‌شوند. بیرون کشیدن کارت از دستگاه بدون خاموش کردن آن، از جمله این اقدامات است.

بهتر است قبل از درآوردن رم، گوشی خود را خاموش کنید. همینطور زمانی که به کامپیوتر متصل است باید ابتدا آن را غیرفعال  کرد، (زدن گزینه Eject) سپس اقدام به خارج کردن کارت SD کرد. این دو مورد از جمله اقدامات مؤثر در جلوگیری از خرابی مموری کارت ها است. پر کردن کامل ظرفیت کارت حافظه از اطلاعات نیز در خراب شدن زودهنگام رم مؤثر است. سعی کنید همیشه یک فضای خالی از کارت حافظه باقی بگذارید.

 

 

سیستمی شدن داده ها

از جمله دیگر مشکلات در نمایندگی تعمیرات تخصصی موبایل، علت شناسایی نشدن مموری کارت در گوشی به سیستمی شدن داده ها اشاره کنیم این وضعیت بیشتر زمان ویروسی شدن گوشی و یا اتصال رم به یک دیوایس آلوده پیش می آید. در این شرایط داده  کارت حافظه شما به حالت سیستم فایل درآمده و مخفی میشوند. بنابراین زمانی که مموری را در داخل گوشی قرار می دهید، دستگاه آن را شناسایی نمی کند.

 

 کثیف شدن مموری کارت

سطح کارت حافظه امکان دارد با گرد و غبار یا چربی پوشیده شود. این امر عملکرد رم را با اختلال مواجه می کند و در برخی شرایط ممکن است دستگاه قادر به شناسایی کارت SD نباشد. برای این منظور کارت را از دستگاه بیرون کشیده و آن را با الکل پاک کنید. سپس صبر کنید تا کاملاً خشک شود.

احتمالاً پس از آنکه کارت را روی دستگاه بگذارید، به خوبی عمل خواهد کرد. کثیف شدن مکرر کارت یکی از عوامل مؤثر برای خرابی مموری کارت است که به نمایندگی تعمیرات موبایل مراجعه می کنند و این مشکل را می توان با اقدامات پیشگیرانه از آن جلوگیری کرد.

 

سوختن مموری کارت

یکی دیگر از مشکلات نادری که ممکن است برای مموری کارت ها پیش بیاید و باعث شناسایی نشدن مموری کارت در گوشی شود، سوختن کارت حافظه SD است.  اگر از کارت  حافظه در شرایط نرمال و معمول استفاده کنید، احتمال سوختن آن ها بسیار کمتر است. اصلی ترین علتی که باعث صدمه دیدن کارت حافظه و اصطلاحا سوختن آن میباشد، رسیدن ولتاژ نامناسب به آن می باشد.

استفاده از کارت خوان غیر استاندارد و یا اتصال پایه های کارت حافظه با یک دیگر امکان دارد در زمان عبور ولتاژ در آن ها، باعث ایجاد صدمه شده و در نهایت باعث سوختن کارت حافظه شود. در این شرایط بهترین راهکار که کارشناسان ما در نمایندگی تعمیرات تخصصی موبایل رائه می کنند تعویض کارت حافظه و کارت خوانی میباشد که منجر به چنین اتفاقی شده است.

 

مشکلات نرم افزاری دستگاه

گاهی اوقات خراب شدن کارت حافظه به علت مشکلات نرم افزاری دستگاهی است که رم SD بر روی آن نصب شده است. این موضوع باعث می‌شود دستگاه، کارت را شناسایی نکند و یا اینکه نتواند اطلاعات را از روی آن پاک و یا جایگزین شود. این مشکل نرم افزاری ممکن است در نهایت به کارت حافظه آسیب رسانده و مشکلاتی را برای آن به وجود بیاورد. برای حل ای مشکل می توانید به کارشناسان ما در تعمیرات موبایل مراجعه نمایید.

 

مشکلات نرم افزاری دستگاه

 

مشخصات مموری کارت خراب چیست؟

مموری کارت های خراب، معمولا با ۴ ویژگی قابل شناسایی هستند که در ادامه این مقاله در تعمیرات تخصصی موبایل پارس ارتباط به آن می پردازیم:

  • مموری کارت خرابی که شناسایی می شود اما اطلاعات را نمایش نمی دهد
  • مموری کارت معیوب نه شناسایی می شود و نه اطلاعات را نمایش می دهد
  • مموری کارت روی برخی ابزارها نمایش داده می شود و روی برخی خیر
  • مموری کارت نمایش داده می شود اما فرمت نمی شود

 

 

علت بالا نیامدن رم گوشی چیست؟

مشکل بالا نیامدن رم گوشی نشناختن و نخواندن رم گوشی  از جمله مشکلاتی است که کاربران گوشی اندروید با آن مواجه می شوند عدم شناسایی حافظه رم یا SD card توسط گوشی و یا خوانده نشدن این حافظه در گوشی است.در ادامه با ما در تعمیرات تخصصی موبایل همراه باشید تااین مشکل را بتوانیم حل کنیم.

 

جایگاه کارت حافظه را به آرامی پاک کنید

اگر از کارت حافظه‌ای بر روی دستگاه خود استفاده می‌کنید و پس از مدتی کارت حافظه  به‌طور ناگهانی از کار کردن متوقف شود، شاید این ترفند به حل مشکلات شما کمک کند. در کنار هر یک از شیارهای تعبیه شده بر روی گوشی‌های اندرویدی همچون درگاه شارژر و یا اسلات کارت حافظه شاهد جمع شدن گردوغبارهای بسیار زیادی خواهیم بود. گردوغباری که به مرور زمان بر روی شکاف کارت قرار می‌گیرد باعث عدم برقراری ارتباط می‌شود. برای حل این مشکل ابتدا گوشی خود را خاموش کرده، کارت حافظه را از گوشی  یا تبلت خارج کرده و مراحل زیر را انجام دهید.

از یک کمپرس هوا برای پاک کردن گردوغباری که روی کارت حافظه  یا شیار مربوطه قرار دارد استفاده کنید. اگر کمپرس هوا در اختیار ندارید با یک فوت قدرتمند نیز می‌توانید آن‌را تمیز کنید.

 

فرمت فایل سیستم اشتباه است

قبل از هر چیزی ظرفیت کارت حافظه SD خودتان را چک کنید. اگر ظرفیت آن بیشتر از 32 گیگابایت است، ممکن است فایل سیستم آن روی فرمت exFAT قرار داشته باشد که برخی از تلفن های همراه از آن پشتیبانی نمی کنند. 

بهترین راه حل برای رفع این مشکل این است که کارت حافظه تلفن همراه خود را جدا نموده و مستقیما به کامپیوتر خود متصل کنید. سپس آن را فرمت کرده و فایل سیستم آن را به FAT32 تغییر دهید. کارشناسان ما در تعمیرات موبایل پیشنهاد می کنند که برای کارایی بیشتر از نرم افزارهایی که منحصرا برای تغییر فرمت فایل سیستم طراحی شده اند استفاده کنید و سیستم فرمت معمول ویندوز را استفاده نکنید.

 

جدا کردن و متصل کردن مجدد کارت حافظه

بر روی گوشی تلفن همراه خود به بخش تنظیمات، حافظه، قسمت کارت حافظه بروید. در آن بخش گزینه Mount SD card و یا Unmount SD card وجود دارد، از این گزینه برای رفع این مشکل استفاده کنید. این راه‌کار در بسیاری از موارد می‌تواند مشکل خوانده نشدن کارت حافظه را برطرف کند. در حین انجام این کار، از متصل نبودن تلفن همراه خود به دستگاه رایانه شخصی مطمئن باشید.

 

پاکسازی حافظه SD از طریق گوشی

اگر با انجام دادن کارهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم در بالا یعنی تمیز کردن شیار SD و حافظه SD مشکل شناسایی نشدن آن توسط گوشی برطرف نشد، توصیه ما این است که حافظه SD را از طریق منوی تنظیمات دستگاه پاکسازی کنید. البته این روش بیشتر در شرایطی میتواند کاربرد داشته باشد که حافظه SD توسط گوشی شناسایی شود اما محتوای آن توسط دستگاه شناسایی نشوند. برای استفاده از این روش باید به انجام مسیر زیر بپردازید:

  1. وارد منوی تنظیمات یا همان Settings شوید.
  2. گزینه Storage را انتخاب کنید.
  3. گزینه Erase SD Card را لمس نمایید.

با این روش در حافظه SD یک پاکسازی مختصر انجام خواهید داد و احتمالا باید با این روش مشکل شناسایی نشدن کارت حافظه SD توسط گوشی برطرف ‌شود. باز هم تاکید میکنیم که این روش بیشتر در شرایطی میتواند تاثیری مثبت داشته باشد که دستگاهتان حافظه SD را شناسایی کند اما محتوای آن را نتواند تشخیص دهد. اگر با مشکل پاك كردن فايلي كه پاك نميشود در اندروید مواجه شدید این مقاله را مطالعه کنید تا مشکل شما حل شود.

 

simsd card_0

 

اگر تمامی روش های بالا را برای حل علت بالا نیامدن رم گوشی امتحان کردید و جوابی نگرفتید پیشنهاد ما این است که به یک نمایندگی معتبر تعمیرات تخصصی موبایل مراجعه نمایید و از کارشناسان متخصص بخواهید که به شما برای این مشکل کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر مشاوره تعمیرات موبایل ( اطلاعاتی در باره ی چت آنلاین مشکلات موبایل اینجا کلیک کنید) می توانید به وبسایت تعمیرات موبایل پارس ارتباط مراجعه کنید و با کارشناسان ما در تماس باشد.

 پارس ارتباط لوتوس برگذار کننده دوره های  آموزش تعمیرات موبایل در کرج می باشد. برای اطلاع از برگذاری  دوره های آموزش تعمیرات موبایل از طریق شماره تماس های درج شده در وبسایت با متخصصین ما در تماس باشید.

  پانوشت: برای خرید انواع آی سی، هارد b309 ( آی سی هارد b309) به فروشگاه آی سی ما مراجعه نمایید

دیدگاه شما

captcha
ارسال دیدگاه
شما اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کنید